Küba Meksika Turu (1 MAYIS ) 27Nisan

Yorum Yap
Tüm Fotograflar ve Videolar için Tıklayın

Küba Meksika Turu (1 MAYIS ) 27Nisan

, İstanbul Çıkışlı
 • Ana Kategori :
  Bütün Turlarımız
 • Alt Kategori :
  1 Mayıs Küba Turları, Küba Turları, Meksika Küba Turları, Meksika Turları, Yurtdışı
 • Süre :
  13 Gün
 • Vize Durumu :
  kolay vizeli
 • Kontenjan :
  15+1
 • Grup Tur Rehberi :
  tba
 • ANA HAVAYOLU :
  AIR FRANCE H.Y
 • Operasyon Sorumlusu :
  AYŞEN EDA BEZCİ&FATİH AKKOÇ

Necla Tanver 10_18 Aralık- 2019 Küba turumu harika geçirmemi sağlayan Ejder Turizm e ve Rehberimiz Asli Ibragus a sonsuz teşekkürler. Rehber çok önemli benim için. Samimi ,sıcak, donanimli olmasi ayri bir ahenk katti. Herkese tavsiye ediyorum

11,300 TL dan başlayan fiyatlarla

Tur Seçenekleri

Küba Meksika Turu (1 MAYIS ) 27Nisan Kalkış: İstanbul Tur Tarihi : Süre : 13 Gün
Talep Gönder Sizi Arayalım Ara
Çift Kişi
Dönem
2 Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi
Ekstra Kişi
1. Çocuk
2. Çocuk
3. Çocuk
06/04/2020-27/04/2020
11,300 TL
11,300 TL
11,300 TL
(0-3) 3,955 TL
(4-8) 5,085 TL
(0-3) 3,955 TL
(4-8) 5,085 TL
(0-3) 3,955 TL
(4-8) 5,085 TL
Üç Kişi
Dönem
2 Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi
Ekstra Kişi
1. Çocuk
2. Çocuk
3. Çocuk
06/04/2020-27/04/2020
11,300 TL
11,300 TL
11,300 TL
(0-3) 3,955 TL
(4-8) 5,085 TL
(0-3) 3,955 TL
(4-8) 5,085 TL
(0-3) 3,955 TL
(4-8) 5,085 TL
Tek Kişi
Dönem
2 Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi
Ekstra Kişi
1. Çocuk
2. Çocuk
3. Çocuk
06/04/2020-27/04/2020
12,900 TL
12,900 TL
12,900 TL
(0-3) 4,515 TL
(4-8) 5,805 TL
(0-3) 4,515 TL
(4-8) 5,805 TL
(0-3) 4,515 TL
(4-8) 5,805 TL

Fiyata Dahil Olanlar

 

 

Gezi Ücretlerine Dahil Olan Servislerimiz

 

UÇAK BİLETLERİ:

İSTANBUL-CANCUN /MEXICO CITY-İSTANBUL  [ AIR FRANCE HAVA YOLLARI ]

CANCUN-HAVANA ARA UÇUŞ

HAVANA - MEXICO CITY   ARA UÇUŞ 

 

KÜBA -6 GECE / CANCUN 2 GECE /MEXICO CITY 3 GECE           : 11 GECE/13GÜN TOPLAM

Programda belirtilen geziler, şehir turları, transferler ve ören yeri giriş ücretleri.

 KÜBA ‘da  CASA   MEKSİKA ‘da  3/4 YILDIZLI ve otellerde Standart Odalarda oda-kahvaltı bazında konaklamalar

Program içerisinde belirtilen  ÖĞLE YEMEKLERİ   

Program içerisinde belirtilen  AKŞAM YEMEKLERİ

Zorunlu seyahat sağlık sigortası- POLİÇESİ

Ejder Turizm Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri

 

 

Fiyata Dahil Olmayanlar

Gezi Ücretlerine Dahil Olmayan Servislerimiz

*Kişisel harcamalar / *Yurt dışı çıkış harcı 50 TL

*Dahil edilen yemeklerde alınan alkollü alkolsüz içecekler

*Tüm YABANCI persoenlere dağıtılmak üzere yerel servis tipleri ( Tüm yerel rehberler , Tüm Otobüs şoförleri , restoranlardaki garsonlar içindir.) 500 TRY kişi başı TAVSİYEDİR.

Havalimanında toplanılacaktır.

*Küba vize ücreti (250 TL) NOT :Yeşil pasaporta vize gerekmemektedir.

*Meksika Vizesi :  Normal Pasaport sahiplerine Online vize Şirketimizce  Ücretsiz  temin edilir. Yeşil pasaport sahipleri için vize ücreti 36 USD’dır. Öncesinde ilgili konsoluktan randevu alarak, gerekli vize evraklarınız beraberinde şahsi müracaat ile parmak izi alınarak vize başvurusu yapılabilmektedir. Seyahat tarihini kapsayan geçerli ABD/ İngiltere ya da Kanada vizesi olan; normal ve yeşil pasaport sahibi misafirlerimiz; Meksika vizesinden muaftır.  Meksika geçişinde eski pasaportundaki geçerli Abd vizesini kullanacak olan misafirlerimiz; seyahatleri esnasında her iki pasaportunu da yanında bulundurmalıdır. Normal pasaport sahipleri için online vize alınmaktadır. (Ücretsiz)

 

* Program içerisinde ziyaret edilecek mekanların  sıralaması ; Kalınan Oteller,ziyaret akış sıralaması  gerekli hallerde; yerel olarak düzenleme hakkı Ejder Turizm ‘e aittir.

EXTRA TURLAR :

TRINIDAD -SANTA CLARA TURU -1350 TRY

PINAR DEL RIO- VINALES VADİSİ -650 TRY

GARIBALDI GECESI -350 TRY

TEOTIVAKAN TURU(ÖĞLE YEMEKLİ ) *700 TRY

FRIDA KAHLO MÜZESİ 400

TOPLAM : 3450 TRY  

 

İNDİRİMLİ TAM PAKET : 3300 TRY

Tur Programı

1 MAYIS KÜBA & MEKSIKA

1GÜN/27NİSAN’20 ISTANBUL-CANCUN 05:10 17:15

Bugün  saat 03:00 ‘de İstanbul Atatürk Havalimanında buluşuyoruz.

AIR FRANCE HAVA YOLLARI  tarifeli seferi ile  PARIS aktarmalı  olarak Meksika ‘nın sahil şehre CANCUN yolculuğumuz başlıyor. Akşam 17:15’de Cancun’a ulaşıyoruz. Özel otobüsümüz ile otelimize transferimiz yapılıyor. Geceleme otelde.

OTELİMİZ : KYRSTAL URBAN 4*

2.GÜN/ 28NİSAN CHICHEN ITZA TURU -TULUM

Sabah  kahvaltı  sonras otelimizden ayrılıyoruz. Tam Gün Turumuz var. Meksika Yukatan yarım adasının en büyük Maya antik şehir Chichen Itza ‘ya hareket. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan ve 300 hektarlık bir alanı kaplayan Chichen Itza antik kentine doğru yola çıkış. Burada 700-900 yıllar arasında büyük bir Maya topluluğu gelişerek alanın güney bölgesi yapılarının çoğunu inşa etmiş. Ancak, orta bölgede yer alan ve toplam 365 basamak ile Maya takvimini simgeleyen ve Tüylü Yılan Tanrısına ithaf edilen Kukulkan Piramidi; jaguar ve kartal motifleriyle süslenmiş Savaşçılar Tapınağı; Maya dünyasının en büyük örneği olan “Juego de Pelota” top oyun sahası gibi ana yapıların tasarımı açıkça bir Toltek etkisi taşımakta. Bu etkileşimle ilgili üç teori ortaya konulmakta: Toltek’lerin Orta Meksika’daki başkenti Tula Maya’ların egemenliğinin altına geçmiş olabilir; Toltek’ler Chichen Itza’yı istila etmiş olabilirler; veya geniş ölçüde tüccarlık yapan Maya’lar Toltek’lerden etkilenmiş olabilirler. Gezimiz güzergahında, bu önemli yapıların yanı sıra, salyangoz şeklinden dolayı “Caracol” denilen ve ören yerinin en eski yapısı olan gözlemevi; yağmur tanrısı Chac Mool’a kurban edilen bedenlerin atıldığı sanılan kutsal kuyu “Cenote” de bulunmakta. ÖĞLE  YEMEĞİ  yerel restoranda alınacak. Chichen Itza gezisinin ardından TULUM antik kenti ziyareti yapacğız. Akşam saatlerinde CANCUN’a dönceğiz.

OTELİMİZ : KYRSTAL URBAN 4*

3.GÜN/29NİSAN CANCUN-HAVANA 08:25 10:30

Bu sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası havalimanına geçiyoruz. Küba ‘nın başkenti HAVANA uçuşumuzu yapacağız.

KÜBA ‘ya varış. Alanda karşılama ve  YARIM GÜN ŞEHİR TURUMUZ yapılacaktır.

ÖĞLEDEN SONRA   HAVANA ŞEHİR TURU  [  ÖĞLE  YEMEKLİ  TUR ]

50li ve 60lı yılların Amerikan arabalarının sıkça görülebildiği, İspanyol mimarisinin etkileyici örneklerine sahip Havana’yı tanıtmaya yönelik Havana Şehir Turu’nu gerçekleştiriyoruz. San Cristobal de la Habana'dan ismini alan Havana, İspanyollar tarafından kurulmuştur. Şehir turumuz modern Havana’dan başlıyor, artdeko ve modern mimarisi ile karışık Vedado Bölgesi'nden geçilerek dünyaca ünlü Devrim Meydanı'na doğru ilerliyoruz... Modern Havana’dan Eski Havana’ya 15 dakkika uzaklıkta zaman durmuş gibi kolonyal tarzı meydanları ve binaları karşımıza çıkıyor. Ünlü Capitol binasına uğryarak tarihi merkezine devam edeceğiz. Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza Vieja ve Plaza de San Francisco de Asiz adım adım yürünerek eski sokakları gezecek ve çamaşır asılmış kırık dökük balkonlardan bizi izleyen ağzı purolu yaşlılar bizlere el sallayacak. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. En değerli fotoğraflarınız siyah beyazlar olacak, kendinizi zamanında yolculuk yapmış gibi hissedecekseniz... La Bodeguita del Medio ve Floridita Bar’ı ünlü Ernest Hemingway'i hatırlatacak.. Bolero, Chachalar, Maraka ritmi içimizden doğacak... UNESCO’nun sit alanları listesinde yer alan başkentin eski şehrini kolaylıkla bir müzik cenneti denilebilmektedir. Bir turistin Havana’da hemen hemen gideceği her kafede, sokakta, barda, otelde ve restoranda, canlı müzik gruplarına rastlaması mümkündür. Öyle ki, insan bazen kendi ülkesinde dinleme olanağını bulduğu kaliteli Latin grupların çokluğu karşısında şaşırmakta ve o zaman müziğin bir Kübalı için hayatın vazgeçilmezlerinden olduğunu daha iyi anlamaktadır. Yağlı boya tablolar ve el işleri pazardan satın alabilirsiniz…geceleme evde.

CASA PARTICULAR-  KÜBA  PANSİYON TİPİ ÖZEL EVLER e  geçiyoruz.  

[ kişi grup sayılarına  göre  odalarımız  tek bina da  olmayacaktır, aynı cadde-semt  dahilinde, rehberimiz ilgili  dağıtmayı yapıyor- Bazı evler Müstakil Binalarda bazen Apartman dairesi konseptinde oluyor – Havana da kahvaltı servisleri  seçilmiş özel restoranda hep birlikte gruba  veriliyor

4.Gün/30NİSAN PINAR DEL RIO- VINALES VADİSİ TURU

Kahvaltı sonrası EXTRA  TURUMUZvar ,  Arzu eden misafirlerimiz  için, öğle yemekli-tam gün Pinar del Rio-Vinales Vadisi turu ( 650 TRY )

.Bu turumuzda önce tütün tarlaları gezecek, nasıl yetiştirildiği hakkında bilgilendirilecek ve sonra da Pinar del Rio'daki Puro Fabrikası'na gideceğiz. Los Jazmines tepesinden Vinales Vadisi’nin manzarası seyredildikten sonra öğle yemeğini El Palenque Restaurant'ta yiyeceğiz. Cueva del Indio mağarasının içindeki nehri sandalla gezerek geçtikten sonra Mural de la Prehistoria'da inanılmaz güzel doğada Leovigildo tarafından çizilmiş bir yağlı boya tablosu sizi bekliyor. Son olarak sürpriz bir yerli aile ziyareti yapılacaktır. Ardından Havana'ya geri dönüyoruz.

5Gün/1 MAYIS HAVANA

Bugün1 MAYIS !   ve sabah 05:00 uyanıyoruz. Rehberimiz ile birlikte 1 MAYIS  yürülerine katılmak üzere yola çıkacağız. Kortejlere dahil olacağız. 1 MAYIS  kutlamalarında KÜBA  halkı ile iç içe olacağız. Yürüyüşlerin sonunda  Öğle saatlerini takiben , serbest günümüz olacak.

Geceleme HAVANA ‘da olacaktır.

6-7-8Gün(2/3/4 MAYIS) için EXTRA TUR TRINIDAD SANTA CLARA

                                                                              (2 GECE /3 GÜN ) KONAKLAMALI
 Bu tura   Katılmayan misafirlerimiz  Havana ‘da konaklamaya ve serbest zamanlarını geçirmeye devam edeceklerdir.

 

EXTRA GEZİ PLANI                                                           (2 GECE /3 GÜNLÜK PROGRAM)
6.GÜN:   CIENFUEGOS –TRINIDAD
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası  serbest gün..Arzu edenler için  EXTRA TUR.
 (Bu turumuz 2 Gece konaklamalıdır-Bu konaklamalar Küba kültürünü en yakından yasabileceğiniz  
CASA PARTICULAR  yani  EV konaklamasıdır. Kübalı ailelerin pansiyon olarak işlettiği kendi evlerinde kalma ve aynı atmosferi paylaşma imkanımız olacak. Trinidad ‘da konaklanacak.)
Bugün ilk olarak  UNESCO  dünya mirası listesindeki CIENFUEGOS  kentini ve meydanı ve eski Tiyatroyu ziyaret edeceğiz. ÖĞLE YEMEĞİ yerel restoranda  alınacak.Daha sonra  Trinidad şehrine devam ediyoruz.
7.GÜN:   TRINIDAD
Trinidad şehir turumuzu yapacağız. Tarihi sokaklarında yürüyeceğiz.Plaza Mayor'u ziyaret edeceğiz, Canchánchara Barda özel yöresel kokteylden tadacağız,turumuzun sonunda
Bir gece konaklayacağımız  ‘’ CASA PARTICULAR  ‘’  Kübalı ailenin evine  gideceğiz, bazı evler 2 bazı evler üç odalarıdr,  grup sayımıza göre birkaç eve yayılıp, bu geceyi gerçek Küba atmosferinde,  hareketli sokaklarında geçireceğiz.
8.GÜN: SANTA CLARA -HAVANA
Sabah çok erken Kahvaltı  sonrası  saat 07:30 da  Santa Clara ‘ya Yolculuğumuz  başlıyor., merkezi Küba’nın başkenti hareket..  Plaza Ernesto Che Guevara , CHE müzesi  ziyaretimizi yapacağız.. Burası ,hergün yüzlerce kişinin ziyaretine geldiği yerdir.Yine Santa clara merkezde yer alan eski tren rayları ve  zırhlı tren anıtını  ziyaret edeceğiz. ÖĞLE YEMEĞİ turumuz  sonrası yerel bir restoranda alınacaktır.
Daha  sonra  Havana ‘ya  yöneliyoruz,  GECELEME HAVANA’da.
Bu turumuzda 2 GECE CASA  konaklamalu  + 2 Öğle yemeği+ Tüm ziyaretler  +Rehberlik Hizmeti Dahil  
Çift Kişilik Odada Kişi Başı  1350 TRY.(2Gece / 3Gün)

 

 

9.GÜN/5 MAYIS HAVANA – MEXICO CITY (uçuşu) 14:55 17:05

Bugün KÜBA ‘da son günümüz, havalimanına  geçiyoruz ve Meksika yerel havayolları ile MEXICO CITY uçuşumuzu yapacağız. Saat 17:05’de Mexico City’ye ulaşıyoruz. Bizi bekleyen özel otobüsümüz ile konaklayacağımız otelimize geçiyoruz.

EXTRA TUR (350 TRY)

Arzı-u ederseniz ,Akşam Yemeği ve Eğlenmek için GARİBALDİ MEYDANINA gideceğiz. Meksika denilince akla gelen MARIACHI MÜZİSYENLERİNİ  dinleyerek, akşam yemeği servisi alacağız.

OTELİMİZ : IBIS  REFORMA 4*

10.GÜN/6 MAYIS MEXICO CITY TURU

Sabah erken saatlerde otelimizde kahvaltımızı  alıyoruz..Daha sonra şehir turumuza başlıyoruz. ŞEHİR TURUMUZUN BAŞLAMASI..ÖĞLE YEMEKLİ*

Mexico (İspanyolca: Ciudad de México, ) Meksika´nın başkenti ve en büyük şehri. Anâhuac´ın yüksek platolarından birinde, 2.250 m yükseltide bulunan federal yönetim bölümünün merkezi.Aztekler döneminde “Ulu Tenochtitlan”; İspanyol sömürgesi döneminde “saygıdeğer ve asil emperyal şehir”; gösterişli evler ve yapılarının bolluğu ile “Saraylar şehri” gibi değişik isimlere layık görülen Meksiko City günümüzde 20 milyona dayanmış nüfusu ile adeta baş döndürücü bir metropol ünvanına kavuşmuş. Sabah, Mexico City’nin UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan tarihi merkezinin turu : Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı; bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali; ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı..Ardından, Chapultepec Parkı´nın girişinde bulunan ve Orta-Amerika kültürlerine ışık tutan Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi´ni ziyaret. Zengin antropolojik, etnografik ve arkeolojik koleksiyonlar barındıran müzenin baş eseri şüphesiz dünyaca ünlü ve Aztek Takvimi olarak bilinen dairesel Güneş Taşı´dır. Öğleden sonra bir  başka bölgeye gideceğiz.

Şehir merkezine yaklaşık 45 dakika mesafede yer alan  Meksika’nu-ın Venediği olarak adlandırılan kanallar diyarı ‘’ Xochimilco ‘’ ya gideceğiz.  Çok farklı renklerde dizayn edilmiş teknlerle gezintiye çıkıyoruz, hemen yanı başımızda yine Meksika müzisyenleri bizleri yalnız bırakmıyor. Keyifli bir günün sonunda otelimize geri dönüyoruz.

 Geceleme otelimizde.

11.GÜN/7MAYIS TEOTIVAKAN PİRAMEDİTLER TURU

Arzu eden Misafirlerimiz için EXTRA TUR yapacağız. 
                     TEOTIVAKAN TURU(ÖĞLE YEMEKLİ ) *700 TRY
        Bu sabah kahvaltı sonrasında son bir ziyaretimiz olacak. Meksiko City’den iki saat mesafede bulunan Teotihuacan’a hareket. Burada volkanik kökenli bir cam türü olan obsidyen taşı atölyesi ve galerisini ziyaret. Ardından, Meksika’nın başta gelen içkileri olan Tequila ve Pulque degüstasyonu. Meksika’nın ulusal içkisi sayılan Tequila, bir kaktüs türü olan “agave”nin öz suyunun önce mayalandırılıp sonra iki kez damıtılması ile üretilmektedir. Pulque ise oldukça geleneksel bir içki. Biraya benzeyen pulque, agave meyvesinin fermente edilmesiyle elde edilmektedir.  UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi´ne alınan Teotihuacan antik şehrinin keşfi. “Tanrıların Yeri” anlamına gelen Teotihuacan, Yeni Dünya’nın en eski şehri olup aynı zamanda Kolomb öncesi Mezo-Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkeziydi. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan’ın en büyük yapısı Güneş Piramidi; Ay Piramidi; Ölüler Yolu; büyük Tanrı “Tüylü Yılan” a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağı;Kelebekler Sarayı´nı görebilirsiniz. ÖĞLE  YEMEĞİ  turumuz  bitişinde yerel bir restoranda alınacaktır
 
Turumuzun sonuna merkeze  dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

 

12.GÜN/ 8MAYIS MEXICO CITY- PARIS 19:40 1350+1

Bugün son günümüz. Uçuş saatimiz akşam 19:40. Bu saate kadar serbest günümüz olacaktır.

Arzu eden misafirlerimiz  FRIDA KAHLO  müzesi  ziyareti yapabilirler.(400 TRY)  yarım günlük  FRIDA MÜZESİ gezimiz yapılacaktır.

Günün sonuna  havalimanına geçiyoruz.  PARIS  aktarmalı olarak , dönüş yolculuğumuz başlıyor. Geceleme uçakta

13.GÜN/ 9MAYIS PARIS- İSTANBUL- varış 03:45+1 (ERSİ GECE YARISI)

PARİS e varış saatimiz  13:45. Paris Havalimanında beklemeyi takiben,  22:40 ‘da İstanbul Atatürk Havalimanı için uçağımıza biniyoruz.  Varışımız  İstanbul saati ile gece yarsını geçe 03:45 de olacaktır.(10mayıs -ERTESİ SABAH ERKEN 03:45 VARIŞ)       Turumuzun sona ermesi.

KÜBA DA CASA KONAKLAMASI NEDİR ?

Otel varken, kasalar da neyin nesi diyenler olabilir. Kasa, latin kökenli bir kelime. “Casa” olarak yazılır İtalyancada Kâza, İspanyolcada ise Kasa şeklinde okunur ve ev anlamına gelir. Özellikle de Küba’da son derece popüler bir konaklama şeklidir Casa’larda kalmak.

 

Yıllardır hayallerimi süsleyen Küba için araştırma yaparken 970 Euro’ya 9 günlük bir programa rastladım, bayramda seyahat etmek üzere aylar öncesinden tur rezervasyonumu yaptırdım. Yıllarca dünyanın 100’e yakın ülkede yüzlerce otelde konaklamış biri olarak ilk defa seyahatimde Casa’larda konaklama yapacaktım. Birçok tur operatörünün turlarını inceledim ancak hepsi 5 yıldız otellerde konaklama yaptırıyorlar ve tur fiyatları da 2.000 Euro üzerindeydi. Sadece Casa konaklamasını Güney Amerika turları konusunda uzman olan Ejder Turizm’in yaptığını öğrendim, aslında amacım illa ev konaklamasını tecrübe edinmek değildi, sonuçta 970 Euro’ya Küba gibi hayallerimi süsleyen bir ülkeye gidebilecektim. İlk defa seyahat edeceğim bir acente ve ilk defa deneyeceğim ev konaklaması nedeniyle, acaba karşıma nasıl bir ev çıkacak, banyosu duşu nasıl? Tuvaleti odanın içinde mi? Küba imkanların kısıtlı olduğu, fakir bir ülke sonuçta! Dolayısıyla nasıl bir evde yaşıyorlar ki ben o evde nasıl bir konfora sahip olabileceğim gibi pek çok soru işaretiyle yola çıktım.

 

Türk Hava Yolları’nın 12 saatlik direkt uçuşu sayesinde, yorulmadan konforlu bir şekilde Havana’ya ulaştım. İlk gün varışta Havana şehir turu için yola koyulduk. Yola çıkmıştık çıkmasına da, turun bitiminde acaba bizi nasıl bir eve bırakacaklar diye tur boyunca düşündüm. Bizi havalimanında karşılayan ve Küba’da 8 yıldır yaşadığını öğrendiğim rehberimiz Ece Ayaydın kusursuz bir şehir turu ile Küba’ya bambaşka bir pencereden bakabileceğimiz şekilde tüm gruba çok özel bilgiler verdi. Şehir turunda, orada yaşayan bir lokal insanın rehberliğinde, halkın gözüyle de Havana’yı tanıma fırsatını bulmuş olmamız, bende her şey yolunda gidiyor, sanırım bu Casa’lar da endişe ettiğim gibi çıkmayacak algısı yarattı. Artık kafayı ne kadar taktıysam… Dile kolay, 100 ülke yüzlerce 5 yıldız veya butik otel konaklama deneyimine sahip bir turizmci ama ilk defa ev konaklaması yapacak bir turizmci! Sanırım bu da benim ayıbım.

 

Şehir turu bittiğinde 21 kişilik grubumuzu rehberimiz Ece Hanım tek tek evlerin önünde durarak, Casa’lara dağıttı ve tüm grubu birbirine yürüme mesafesinde yer alan 7-8 Casa’ya yerleştirdi. Öncelikle şunu fark ettim ki, Casa’lar Vedado adı verilen Havana’nın iyi bir semtinde yer almakta ve Havana’nın en popüler caddelerinden biri olan 23.cü caddeye 200 metre kadar mesafedeydi. Üstelik sadece belirli meydanlarda internet erişimi olan Küba’da, internet olan meydana da sadece 500 metre mesafedeydi ki, bu Havana’da konaklama için son derece lüks bir imkan…

 

Ben de, benim için rezervasyon yapılmış olan Casa’ya geldiğimde ev sahibimiz Flora Roca Hanım tarafından sıcacık bir gülümseme ile karşılandım. Tabii Casa’nın maskotu olan 47 yaşındaki Galapagos kaplumbağası eşliğinde…Sonrasında çok iyi dost olacağımız bir karı-koca ve konakladığım süre boyunca peşimden hiç ayrılmayan sevimli kaplumbağa ile ilk izlenimlerim muhteşemdi. İki katlı bir villa görünümlü 1920’lerden kalma evin içine girdim. Ev sahibimiz hanımefendi Psikiyatrist ve eşi de telekomünikasyon uzmanıydı. Her ne kadar okuyup diploma almış olsalar, bir süre kendi işlerini yapmış olsalar da, devletin sunduğu imkanların maaş olarak kısıtlı olması sebebiyle ev pansiyonculuğu yapıyorlardı. Kızlarının evlenmiş Londra’ya yerleşmiş, oğullarının ise okul okumak ve aynı zamanda çalışmak üzere Miami’de birkaç senedir yaşadıklarını öğrendim. Evin hemen girişinde verandanın altında 4 adet döküm demirden yapılma sallanan sandalye vardı, bahçe yemyeşil çiçeklerle donanmıştı. Evin kapısında girer girmez her yerde tablolar ve tarih kokan bir yapı eşliğinde, salona ulaşılıyordu. Salonda tekli, ikili koltuklar, TV, halı ve yemek masası yer almaktaydı. Salonun hemen karşısında 3 ayrı oda ve son odanın karşısında mutfak yer almaktaydı. Son odanın hemen yanından Casa’nın arka bahçesine çıkılabiliyordu. Odama girdiğimde bir de ne göreyim, her şey 5 yıldız otel odası kadar konforlu ve ihtiyaçlara uygun düzenlenmişti. Mini buzdolabı, sıcaklardan bunalmamak adına klima, klimadan rahatsızlık duyanlar için tepede dönen dev pervane, çift kişilik yatak ve komodin de bulunmaktaydı. Odanın metrekaresi de otel odalarını aratmayacak büyüklükteydi. Banyo ise müstakil, içinde tertemiz bir tuvalet ve 24 saat akan sıcak su imkanı bulunmaktaydı. Hiç bu kadar organize ve kaliteli bir konaklama yapacağımı beklememiştim açıkçası. Otele göre en önemli artıları ise; ev sahipleri ile bol bol sohbet etme şansınız oluyor, böylece yerel halkın ne yediği, içtiği, nerelere gittiği, bit pazarları, şehir hakkında tüyolar vs. her şeyi alabiliyorsunuz. Bir diğer önemli artısı, her akşam ev sahibine yarın sabah şu saatte kahvaltımı istiyorum diyorsunuz o saatte kahvaltınız hazır oluyor. Üstelik bir gece önceden ne yemek istediğinizi size soruyorlar, zevkinize göre hazırlıyorlar. Yumurtanızı, omlet, göz yumurta yada katı mı yemek istiyorsunuz? Mango, papaya, karpuz, muz ve ananastan oluşan enfes bir meyce tabağını standart olarak sunuyorlar. Kahve Küba’nın o muhteşem dağlarından toplanan organik kahve, dilerseniz poşet de olsa siyah çay da içebiliyorsunuz. Taze sıkılmış meyve suyu, ekmek ve birkaç dilim de kaşar peynir oluyor tabağınızda.

 

Trinidad’da da Casa’larda konakladım. Orada kaldığım Casa, ilk kaldığımı aratmayan hatta biraz daha iyi bir Casa idi. Çok şaşırdım zira ev konaklaması satın aldığım andan itibaren fakir bir ülkede, nerede kalacağımı kara kara düşünmüştüm oysa ki! Buradaki casa tam bir malikane gibiydi. Turdan birlikte kaldığım aileler de, benim gibi endişe duyarak deneyimledikleri Casa konaklamasından %100 memnun kaldılar diyebilirim. Açıkçası, tura katılanlardan hiç biri, bu kadar kaliteli ve bir turist için bu denli farklı bir tecrübe yaşayabileceklerini tahmin etmemişlerdi. Trinidad’da şehrin ana meydanına sadece 300 metre mesafede, aydınlık, nezih ve çok güzel bir sokakta konakladık. Panjurlarımız da tahtadan yapılmıştı, yattığım yataktan sokakta yürüyen insanları görebiliyordum ve tam bir Küba otantizmi yaşama şansı bulmuştum.

 

Ülkenin çeşitli yerlerinde, lüks otellerde konaklayan birkaç Türk grupla daha karşılaştık, ancak bir çoğu otellerden memnun olmadıklarını, hijyen ve yıllar boyunca yapılmamış olan tadilatlar sonucu otellerin lüks, 5 yıldız kategorilerinde olmasına karşın memnun edecek seviyede olmadıklarını paylaştılar. Casa’larda kalmak bir turizmci olarak bile benim için olağanüstü bir deneyimdi, umarım bir daha Küba’ya yolum düşer ve yine Casa’larda kalırım ancak bu defa ucuz tur olduğu için tercih etmeyeceğim! Kaliteli ve otantik bir konaklama için Casa’larda kalacağım. Küba’ya yolunuz düşerse size de tavsiye ederim.

( SARP ÖZKAR – TRAVEL PR -HÜRRİYET GAZETESİ  2018)

TRINIDAD -SANTA CLARA TURU -1350 TRY
PINAR DEL RIO- VINALES VADİSİ -650 TRY
GARIBALDI GECESI -350 TRY
TEOTIVAKAN TURU(ÖĞLE YEMEKLİ ) *700 TRY
FRIDA KAHLO MÜZESİ 400
İNDİRİMLİ TAM PAKET : 3300 TRY

Ulaşım

Transport 1 : SEVCGC - Names to be entered

Passengers Last name Origin Destination Departure date Departure time Arrival time Flight number CI Status
16 0 Istanbul, Istanbul Airport (IST) - TURKEY Paris, Charles de Gaulle (CDG) - France 27/04/2020 04:15 06:55 AF1391 L OK
Paris, Charles de Gaulle (CDG) - France Cancun (CUN) - MEXICO 27/04/2020 12:20 16:10 AF650 V OK
Mexico, Juarez International (MEX) - MEXICO Paris, Charles de Gaulle (CDG) - France 08/05/2020 19:40 13:40+1 AF179 V OK
Paris, Charles de Gaulle (CDG) - France Istanbul, Istanbul Airport (IST) - TURKEY 09/05/2020 22:50 03:15+1 AF1390 L OK
Yorum
:
Yanıt